Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czym charakteryzuje się medyczna odzież ochronna?

Do odzieży ochronnej jednorazowego użytku zalicza się środki ochrony indywidualnej, które mają za zadanie zapewnić higienę i czystość w miejscu pracy. Korzystanie z odzieży jednorazowej ma na celu prawidłową ochronę pracownika, odbiorcy, pacjenta, jak również wytwarzanego produktu. Dowiedz się, czym charakteryzują się medyczna odzież ochronna i akcesoria dodatkowe?

Specyficzny rodzaj odzieży pracowniczej, czyli odzież medyczna, jest dedykowany dla pracowników służby zdrowia, do której zaliczają się lekarze, pielęgniarki, instrumentariuszki, salowe czy wreszcie ratownicy medyczni. Wśród swoistej kolekcji odzieży medycznej znajdziemy nie tylko fartuchy, spodnie i kombinezony, ale także czapki, czepki, przyłbice ochronne czy okulary.

Najlepszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji odzieży ochronnej jest polipropylenowa fizelina, różnej grubości folie HDPE oraz materiał o nazwie Tychem, chroniący przed cząsteczkami radioaktywnymi.

Najważniejsze cechy jednorazowej odzieży ochronnej

Jedną z głównych zalet odzieży jednorazowej jest jej wysoki poziom higieny, gdyż nie ma potrzeby prania jej lub czyszczenia po skończonej pracy. Odzież medyczna ogranicza skutecznie przenoszenie bakterii czy zarazków, gdyż daje się łatwo dezynfekować. Nie bez znaczenia jest także jej waga i wygoda podczas użytkowania.

Odzież ta jest przewiewna i miękka, zachowując przy tym jednocześnie wysoką odporność na rozdarcia. Dużą zaletą tego rodzaju odzieży jest jej cena, gdyż jest kilkukrotnie mniejsza od standardowej odzieży medycznej z konwencjonalnych materiałów. Odzież medyczna powinna być starannie wykonana, aby nie zsunęła się przypadkowo w trakcie badania lub co gorsze zabiegu. Pomocne w tym będą dodatkowe troczki, paski lub rzepy, dzięki którym można dokładnie dopasować przykładowy fartuch do swojej sylwetki.

Gdzie powinna być stosowana odzież jednorazowa?

Jednorazowa odzież ochronna doskonale sprawdza się tam, gdzie wymagane są podwyższone standardy higieniczne. Miejscami pracy, w których świetnie sprawdza się odzież jednorazowa, są szpitale, gabinety, przychodnie, salony kosmetyczne lub spa. Znajduje także zastosowanie w laboratoriach lub instytutach badawczych, jak również w zakładach produkcyjnych przemysłu spożywczego.

Dla zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, odzież jednorazowa powinna być wymieniana po każdorazowym kontakcie z pacjentem lub klientem. Ochronna odzież medyczna powinna spełniać warunki unijnej Dyrektywy o Wyrobach Medycznych o numerze 93/43/EEC.