Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dla kogo dedykowane są bluzy medyczne?

Bluzy medyczne mają bardzo szerokie zastosowanie i wbrew pozorom wykorzystywane są nie tylko w branży medycznej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, kto w pierwszej kolejności powinien postawić na profesjonalną odzież medyczną i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Dla kogo?

Odzież medyczna, jak łatwo się domyślić, zarezerwowana jest przede wszystkim dla personelu lekarskiego i pomocniczej służby zdrowia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że bluzy medyczne wykorzystywane są między innymi w ratownictwie medycznym, przychodniach zdrowia, klinikach i gabinetach stomatologicznych oraz szpitalach. Medyczna odzież bardzo często noszona jest przez pracowników sanatoriów, uzdrowisk oraz domów pomocy społecznej. Bluzy medyczne wykorzystywane są także na szeroką skalę przez osoby, które zajmują się przemysłem farmaceutycznym albo kosmetycznym.

Na jaki materiał postawić?

Aby odzież medyczna mogła spełnić swoje podstawowe zadania, musi być oczywiście wykonana z odpowiednich materiałów. W dużej mierze to właśnie od zastosowanych tkanin zależy komfort i bezpieczeństwo pracy. Jeżeli chodzi o bluzy medyczne, to większość renomowanych producentów oferuje oczywiście odzież wykonaną w całości z naturalnej bawełny. Tkanina ta wbrew pozorom doskonale poradzi sobie nie tylko w sezonie zimowym, ale również w sezonie letnim. Bawełna jest bardzo miękką i chłonną tkaniną. Jedyną wadą bawełnianych bluz medycznych jest dość wysoka cena.

Sztuczny jedwab w medycynie

W branży medycznej coraz większą popularność zdobywa odzież wykonana w całości z materiałów nieorganicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o sztucznym jedwabie, a dokładniej mówiąc o czystej celulozie, która do złudzenia przypomina naturalny jedwab. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywany jest oczywiście jedwab wiskozowy, który jest trwały, chłonny i bardzo miękki. Pamiętać należy jedynie o tym, że bluzy z niego wykonane mogą skurczyć się w praniu, dlatego też warto postawić na ubrania medyczne od renomowanych producentów.

Łączenie tkanin

Aby zaspokoić coraz większe oczekiwania personelu medycznego, producenci stawiają na bluzy, które są połączone z dwóch albo więcej rodzajów tkanin. W ten prosty sposób można wykorzystać największe zalety wybranych tkanin i zamaskować ich wady. Jeżeli chodzi o powyżej opisaną bawełnę medyczną, to zazwyczaj łączona jest ona z poliestrem. Dzięki tak dobranej domieszce ubrania medyczne są bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Poliester ułatwia także zachowanie odpowiedniego kształtu odzieży medycznej, a bawełna zapewnia z kolei odpowiednie parametry, jeżeli chodzi o chłonność i wygodę.

Leave a Comment