Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dress code w pracy położnej

Położna wykonuje na co dzień obowiązki w zmiennych warunkach – z jednej strony uczestniczy w porodach, z drugiej strony opiekuje się pacjentami i wypełnia całą dokumentację medyczną. Dlatego też jej strój musi być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Czy w tej branży obowiązuje ścisły dress code?

Zmienna odzież medyczna

Położne oraz inni pracownicy medyczni powinni w pracy nosić strój zmienny, i to bez względu na to, czy swoje obowiązki wykonują w szpitalu, w domu pacjenta czy też w przychodni. Dlaczego położna musi o niego zadbać? Na co dzień styka się ona z różnego typu materiałami potencjalnie niebezpiecznymi, takimi jak na przykład krew. Ponadto ma kontakt z wydzielinami, w których mogą być przenoszone drobnoustroje. Strój roboczy pełni przede wszystkim rolę ochronną – dzięki niemu prywatne ubrania położnej nie ulegną zabrudzeniu, nie roznosi ona również za ich pomocą chorobotwórczych zarazków. Ta zasada działa też w drugą stronę – na własnych ubraniach nie przenosi szkodliwych bakterii czy wirusów, które mogłyby być niebezpieczne dla niemowlaków bądź kobiet w ciąży czy w połogu.

Jak ubiera się do pracy położna?

Strój położnej najczęściej składa się z:

  • bluzy medycznej,
  • spodni medycznych,
  • sukienki medycznej,
  • spódnicy medycznej,
  • fartucha.

Jeśli w miejscu pracy nie obowiązują ścisłe zasady dotyczące ubiory personelu, położna może wybierać strój w zależności od własnych preferencji. Jeszcze do niedawna położne chodziły głównie w spódnicach czy sukienkach medycznych, dziś jednak coraz częściej decydują się założyć spodnie. Jeśli uczestniczą w operacjach czy zabiegach, to dodatkowo muszą wyposażyć się w czepek medyczny. Jest on także ważnym elementem w przypadku położnych, pracujących na oddziałach noworodkowych. Położna powinna mieć w pracy obuwie zmienne, koniecznie z antypoślizgową podeszwą. Tymczasem jeśli odwiedza pacjentki w domach, co ma miejsce na przykład po porodzie bądź bezpośrednio przed nim, powinna przynajmniej narzucić na siebie fartuch. Podobnie jak tradycyjna odzież medyczna, pełni on przede wszystkim rolę ochronną.

Wygodnie, lecz zgodnie z normami

Położne najczęściej zobowiązane są przestrzegać zasad ubioru, jakie zostały zapisane w regulaminie pracy. Ośrodki medyczne najczęściej dają medykom wolną rękę w doborze ubrań medycznych, choć oczywiście te muszą spełniać określone normy i standardy. Niemniej jednak niektóre przychodnie, a także szpitale – zwłaszcza działające w sektorze komercyjnym – wprowadzają własne zasady, do których przestrzegania zobowiązują się położne. Zwykle muszą one nosić odzież medyczną, która zostanie zakupiona przez pracodawcę, tak aby pracownicy byli bardziej rozpoznawalni wśród wszystkich osób, przebywających w ośrodku. Często strój położnej posiada dodatkowo nazwę i logo szpitala czy przychodni, w której ta jest zatrudniona. Takie zabiegi mają jednak charakter czysto marketingowy i nie wpływają na kwestie medyczne. Ważne, aby strój położnej spełniał standardy, a także był wygodny, głównie ze względu na specyfikę jej pracy.

 

Leave a Comment