Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak dbać o bluzy medyczne, aby służyły nam przez długi czas?

Bluzy medyczne są specyficznym typem odzieży, do którego czyszczenia należy mieć odpowiednie podejście. Dzięki stosowaniu się do określonych zasad, odzież tego typu będzie z powodzeniem służyła przez długi czas, a szkodliwe drobnoustroje zostaną z niej w szybki sposób usunięte.

Pranie odzieży medycznej – najważniejsze informacje zawsze znajdują się na metce

Podobnie jak w przypadku zwyczajnej odzieży, tak i przy medycznej, przed praniem należy zapoznać się oznaczeniami na metce, na której producent umieścił wszystkie wskazania co do zasad, na jakich ma się opierać usuwanie plam z odzieży medycznej. W tym konkretnym przypadku nie wystarczy powierzchowne zapoznanie się z zapisami na metce – warto także orientować się, jakie znaczenie mają poszczególne symbole. Należy pamiętać o tym, że piorąc odzież w niewłaściwych warunkach można w łatwy sposób doprowadzić do jej uszkodzenia, przez co będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia.

Pranie w pralce

W większości przypadków bluzy medyczne mogą być poddawane praniu w pralce, jednak przed pierwszym włożeniem odzieży do bębna należy zweryfikować taką informację. Dodatkowo jeżeli bluza posiada kieszenie, należy je opróżnić ze wszystkiego, co się w nich znalazło. Dla zachowania zasad higieny i bezpieczeństwa warto zrezygnować z prania odzieży medycznej z użytkową, którą zakładamy na co dzień – dzięki temu w skuteczny sposób unikniemy przenoszenia się drobnoustrojów. Jeżeli bluza posiada zamki lub rzepy, dla lepszego zachowania jej struktury w praniu należy zapiąć i najlepiej wywrócić ją na drugą stronę. W przypadku bardzo delikatnych materiałów (co w kontekście odzieży medycznej nie zdarza się często), decydując się na pranie w pralce, a nie ręczne, warto zastosować specjalne woreczki chroniące materiał przed zniszczeniem. Kolejną istotną kwestią dotyczącą prania odzieży medycznej jest wybór detergentów, które powinny być dostosowane do typu materiału, z jakiego ubrania są wykonane. Daje to gwarancję nie tylko usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z ich powierzchni, ale również pozwala zachować odpowiednią strukturę materiału po praniu.

Suszenie i prasowanie bluz medycznych

Metki na odzieży umieszczane przez producentów zawierają informacje dotyczące nie tylko odpowiedniego podejścia do prania, ale również suszenia oraz prasowania. Jeżeli jest taka możliwość warto suszyć odzież medyczną na świeżym powietrzu, w wietrzne i słoneczne dni. Wiatr i słońce to naturalni zabójcy drobnoustrojów. Jeśli nie ma takiej możliwości należy zadbać o to, by odzież wysychała w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Leave a Comment