Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak wybrać dobrej jakości odzież dla personelu medycznego?

Wiele osób kojarzy dress code medyczny z białym kitlem, ale nie musi tak być. Obecne możliwości jest zdecydowanie więcej, lekarze i pielęgniarki mają do dyspozycji też odzież kolorową i wzorzystą.

Takie rozwiązanie sprawdza się świetnie nie tylko w przypadku oddziałów/gabinetów dziecięcych. Za pomocą poszczególnych kolorów można oddziaływać na emocje drugiej osoby, co warto wykorzystać. Biel kojarzy się z czystością, ale jednocześnie z chłodem. Nie ma tak naprawdę żadnych ogólnych przepisów, które nakazują noszenia ubrań medycznych w konkretnym kolorze czy fasonie, o ich wyborze decyduje tak naprawdę dana placówka.

 

Jaka powinna być odzież dla personelu medycznego?

 

Odzież medyczna dla personelu powinna być przede wszystkim estetyczna, schludna, wygodna i praktyczna, wykonana z dobrej jakości materiałów. Kwestia kolorystyki również ma znaczenie, bo wpływa bezpośrednio na emocje pacjentów i ich odczucia. Wiedzą o tym doskonale marketingowcy, którzy wykorzystują to przy tworzeniu produktów i reklam. Kolorowe bluzy medyczne prezentują się bardziej estetycznie i wyglądają przyjaźniej, niż biały fartuch, który budzi wręcz niepokój u wielu osób. Coraz więcej placówek medycznych odchodzi od klasycznej bieli, wprowadza coś ciekawszego, przyjemnego dla oka. Na oddziałach dziecięcych można spotkać wzorzyste uniformy, natomiast dla tych przeznaczonych dla dorosłych odzież medyczna w barwach pastelowych, mniej jaskrawych. Ubrani w nie lekarze i pielęgniarki są bardziej pozytywnie odbierani przez swoich pacjentów.

Kolory odzieży medycznej i ich znaczenie

Kolorowa odzież medyczna stosowana jest także w celu rozpoznania funkcji pełniących przez poszczególnych lekarzy. Ułatwia to pacjentom znalezienie odpowiedniego specjalisty, szczególnie w przypadku większej placówki medycznej. Przykładowo lekarz pierwszego kontaktu może mieć niebieską bluzę, chirurg zieloną, kardiolog żółtą, a anestezjolog szarą. Najważniejszą kwestią jest to, aby ubranie było wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od koloru odzież medyczna musi spełniać odgórnie narzucone wymagania sanitarne i higieniczne. Znaczenie ma to, aby ubrania były przewiewne, wielofunkcyjne, trwałe. Trzeba zadbać to, aby dobrać odpowiedni rozmiar i dopasować strój do sylwetki użytkownika. Nic nie może uciskać, powodować podrażnień ani ograniczać ruchów. Istotne będzie to, aby odzież medyczna była przyjemna w dotyku, wykonana z elastycznego materiału, co przełoży się na komfort użytkowania. Jako że będzie ona często prana i dezynfekowana, znacznie ma wytrzymałość i jakość. Powinna być wobec tego uszyta z grubszych tkanin, odporna na spieranie i intensywne użytkowanie.

Leave a Comment