Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Najlepsze obuwie medyczne dla pielęgniarek

Praca pielęgniarki wymaga ciągłego przemieszczenia się: wielogodzinne chodzenie po twardych podłogach obciąża przede wszystkim stopy, nogi i dolne części kręgosłupa, co może prowadzić do poważnych schorzeń tych elementów układu ruchu. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pracy na stojąco, warto sięgać po specjalistyczne obuwie medyczne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wspiera pielęgniarki, a także innych pracowników służby zdrowia, w opiece nad pacjentami.

Buty dla pielęgniarek – jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli obuwia przeznaczonego do pracy w szpitalach, aptekach czy przychodniach. Jakie buty dla pielęgniarki są najodpowiedniejsze i czym powinny się charakteryzować?

Przede wszystkim muszą zapewniać komfort chodzenia: służą temu specjalne wkładki, np. masujące albo żelowe, a także skórzane lub wykonane z miękkich materiałów cholewki i wyściółki. Taka konstrukcja obuwia minimalizuje obciążenie stóp podczas chodzenia, usprawnia krążenie w ich obrębie, zapobiega obtarciom i odciskom.

Istotny jest również profil butów medycznych. Odpowiednie ułożenie palców stopy, jej sklepień oraz pięty zapewnia stabilizację kroku, prawidłową i naturalną pozycję stojącą, a także niezakłóconą pracę stóp. Dostosowana do ich anatomii wyściółka umożliwia właściwe rozłożenie ciężaru ciała w tym obszarze.

Praca w placówkach medycznych wiąże się z koniecznością utrzymywania czystości i częstej dezynfekcji obuwia. Buty dla pielęgniarek muszą być zatem trwałe i łatwe w pielęgnacji, ponieważ w szpitalach czy przychodniach dochodzi często do kontaktu obuwia nie tylko z podłogami, ale także z innymi substancjami, które się na nich znajdują. W takich sytuacjach ważna jest również antypoślizgowa podeszwa.

Rodzaje obuwia medycznego dla pielęgniarek

Jednym z najpopularniejszych rodzajów takich butów są chodaki, ponieważ zapewniają komfort chodzenia i utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy na stojąco. Ten model obuwia posiada antypoślizgową, wyprofilowaną podeszwę sprzyjającą właściwemu ułożeniu stopy oraz bufory amortyzujące wstrząsy powstające pod wpływem kroków. Cholewki chodaków są zazwyczaj perforowane, co umożliwia dobrą wentylację stóp.

Innym często wykorzystywanym przez pielęgniarki typem butów medycznych o podobnych właściwościach są klapki. Ich ogromną zaletą jest możliwość regulacji tęgości. Cholewki i wyściółki takiego obuwia często wykonywane są ze skóry, tak jak w przypadku sandałów medycznych, co jednak nie utrudnia utrzymywania go w czystości – specjalne powłoki pozwalają na bezproblemową dezynfekcję.

Klapki posiadają również wariant z zakrytymi palcami. Tego typu buty nie mają możliwości zmiany tęgości, ale wyposażone są w ruchomy pasek na piętę, który ułatwia dostosowanie obuwia do stóp.

Stabilny krok i prawidłową postawę ciała zapewniają także pantolety zdrowotne (drewniaki medyczne) – z profilem ortopedycznym, antypoślizgową podeszwą i skórzaną cholewką. Podobnie jak półbuty medyczne, mogą posiadać regulację tęgości oraz perforacje ułatwiające oddychanie stóp.

Na uwagę zasługuje również obuwie jednorazowe. Jest produkowane z włókniny i przeznaczone do poruszania się w miejscach o podwyższonych standardach w zakresie septyki, np. w gabinetach zabiegowych.

Odpowiednio zaprojektowane buty medyczne nie tylko wpisują się w normy obowiązujące na terenie placówek służby zdrowia, ale przede wszystkim ułatwiają wykonywanie pracy związanej ze sprawowaniem opieki nad pacjentami i dbają o zdrowie pielęgniarek.

Leave a Comment