Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rodzaje odzieży medycznej

Odzież medyczna jest stosowana w przychodniach, szpitalach, laboratoriach, czy innych placówkach medycznych. Producent odzieży medycznej dokłada wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom każdego odbiorcy. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów odzieży medycznej. Dzięki temu każdy, kto pracuje na co dzień w tej branży, może liczyć na wygodną i bezpieczną odzież lekarską.

Jaka odzież lekarska jest najbardziej znana? O czym pamiętać podczas wyboru? Jaki materiał na odzież medyczną jest często stosowany? Co warto wiedzieć?

Producent odzieży medycznej

Proces wyboru odzieży medycznej nie jest łatwym zadaniem. Odzież tego typu jest przystosowana do warunków i sposobu pracy lekarzy oraz pielęgniarek. Lekarze niejednokrotnie pracują podczas długich dyżurów w szpitalu, a odzież ma za zadanie dawać im komfort. Odzież lekarska odznacza się praktycznym zastosowaniem, wygodą i właściwościami cyrkulacji powietrza. Odpowiednio wykonana odzież nie gniecie się, przy czym jest odporna na przetarcia i zniszczenia. Użytkownik może liczyć na wytrzymałość na zabrudzenia i działanie substancji chemicznych. Producent odzieży medycznej cały czas poszerza ofertę, tak, aby spełnić oczekiwania medyków. Zazwyczaj ubrania tego rodzaju są jednolite, ale wiele zależy od wymogów danej placówki.  Podstawową funkcją medycznej odzieży jest zapewnienie czystości i pełnej ochrony. W tym wypadku znaczenie ma odpowiedni materiał na odzież medyczną. 

Odzież lekarska – popularne rodzaje

Jakie stroje lekarskie są najpopularniejsze? Wyróżnić można między innymi:

  • Bluzy medyczne – są trwałe i dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach. Najczęściej mają krótki rękaw, zamek, czy też lamówkę.
  • Fartuchy medyczne – to odzież podstawowa dla personelu medycznego. Producenci sięgają po bawełnę i poliester, co daje swobodę podczas ruchu. Fartuchy są odporne na odbarwienia po praniu.
  • Spódnice – trzeba dopasować tę odzież do figury kobiety. Szeroka gama kolorystyczna daje wiele możliwości.
  • Spodnie robocze – są uzupełnieniem uniformu medycznego. Modele lekarskie posiadają kieszenie i stawiają na proste kroje.
  • Obuwie BHP – wyprofilowane buty są wykonywane najczęściej ze skóry. Mają antypoślizgową podeszwę i podszewkę, przykładowo z mikrofibry.

Większą swobodę podczas wyboru stroju roboczego mają pracownicy salonu kosmetycznego, odnowy biologicznej i SPA. Zestawy składają się często z sukienek i tunik z logo firmy. Ważne jest to, aby odzież lekarska była nie tylko funkcjonalna, lecz także estetyczna.

Jak dokonać wyboru?

Przed zakupem odzieży medycznej, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze znaczenie ma rodzaj odzieży. Dobrać można fasony uniwersalne lub z podziałem na płeć. Kolejna kwestia to rozmiar odzieży. Musi on pasować do danej osoby, tak aby dawać komfort. Nie bez znaczenia jest materiał na odzież medyczną. Najlepiej jest wybrać tworzywo z oddychających materiałów, które łatwo się pierwsze. Producent odzieży medycznej chętnie wybiera materiały typu bawełna, wiskoza lub poliester. Tak szeroka oferta daje liczne możliwości.